Scream

27. prosince 2008 v 17:07 | Martin "StrYke" Mihula |  Obecně

VZNIK

Když Kevin Williamson psal scénář k prvnímu dílu Scream, nebyl pod nějakou smlouvou nebo v závazku. Proto můžeme dnes děkovat náhodě, že tato scérie vůbec někdy vznikla.

Kevin Williamson původně pracoval jako téměř neznámý herec, který byl obsazován do nejdrobnějších možných rolí. Ale pak, jednoho osudného dne, v noci, se mu zdálo, že slyší ze svého bytu zvláští zvuky. Vyděšen a s představou, že má kousek od sebe lupiče, zavolal svému nejlepšímu příteli, aby se s ním mohl podělit o svůj strach a pomalu kráčel k hlučnému místu s nožem v ruce. A ikdyž žádný lupič ani nikdo jiný nebyl široko daleko, napadl Kevina skvělý scénář k hororu.

Z celé příhody Kevin vymyslel horor s pracovním názvem "Scary Movie" (paradoxně byla v roce 2000 natočena parodie na Scream se tímto názvem), ve kterém pološílený zabiják volal svým obětím a následně je napadal, což ve většině případů nekončilo pro dotyčného příliš dobře. A jako svou zbraň používal ostrý nůž (stejný nůž, který byl použit při natáčení prvního dílu Pátku třináctého).

PRVNÍ SCREAM

Pouhé tři dny stačily Kevinovi na to, aby napsal geniální scénář. A jen dva týdny, a již předkládal svůj výtvor Miramaxu (přesněji řečeno pobočce Dimension Films). Nemusím snad psát, jak to dopadlo. Do režie byl obsazen tkz. "Mistr hororu" Wes Craven, který se později podepsal i na následující tří díly (včetně čtvrtého).

A tak v roce 1996 šel do kin první díl Scream a rok poté - 3. července - se objevil také v českých a slovenských kinech. Samozřejmě že se ze Scream okamžitě stal hitem, DVD distribuce v čechách se však dočkal až v roce 2005 díky SPI Film. Největší krok zde však udělal až deník Sport v roce 2007, kdy se první Scream na týden objevil v trafikách v papírovém obalu za 49,- KČ.

DRUHÝ SCREAM

Pod děsivou maskou zabijáka zvaného Ghostface - narozdíl od jiných hororových sérií jako je například Pátek třináctého nebo Halloween - se v každém díle skrývá jiný člověk. Nejen proto je však Scream napínavou a originální sérií, se kterou vždy přijde něco nového. Jen díky ní se totiž v 90. letech 20. století "znovu-zrodily" alespoň trochu přijatelné slashery.

Hned v prvním díle nabude každý správný divák velké sympatie k základní trojici Sidney Prescott, Gale Weathers a Deweyovi Rilley, v menším rozšíření i k Randymu Meeksovi.

Více jak třikrát větší tržby než byl rozpočet prvního dílu přimělo Miramax druhý díl Scream, který se objevil v amerických kinech o pouhý rok - tudíž v roce 1997. Scénář opět - díkybohu - napsal stvořitel Kevin Williamson a do režie byl obsazen opět Wes Craven. Tentokrát si česká a slovenská kina dala na čas, neboť se Scream 2 objevil u nás v kinech až 14. ledna roku 1999. Pořádně na DVD to nikdy nevyšlo, pouze v časopisu Stereo&Video bylo jako příloha v plastovém obale.

TŘETÍ SCREAM

I přes to, že Scream byl od začátku plánován jako trilogie, měli všichni na konci druhého dílu zemřít. Naštěstí se však tyto informace objevily na internetu ještě před premiérou, proto byl Kevin Williamson nucen scénář přepsat k HAPPY ENDU.

To, že měla tato série již skončit, se projevilo na odmlce mezi druhým a třetím dílem - což znamená tři roky. V roce 2000 byl tedy natočen i Scream 3, tentokrát však scénář nenapsal Kevin Williamson, který se sice na filmu podílel, ale Ehren Kruger (:D).Nevím, jestli to bylo díky tomu, že na režisérskou židli i na potřetí usedl Wes Craven, nebo díky obrovskému talentu Ehrena, ale neúčast Kevina na scénáři se dá opravdu těžko poznat.

Bohužel třetí díl Scream nezklidil největší úspěch a proto byla série na celých 11 let ukončena.

ČTVRTÝ SCREAM

Přesně 10 let, na rok přesně, bylo prohlášeno, že se celá série Scream připravuje na restart. Díky mnoha a mnoha fanoušků, kteří trvali na pokračování, se však tato myšlenka zrušila a podřídila té nejhlavnější položce - divákům.

A tak se mohlo začít s natáčením a obsazováním. Po nějakých těch drbách a nejistotách (které doprovází snad každý očekávaný film) se potvrdil režisér Wes Craven, opět scénárista Kevin Williamson, původní trojice Neve Campbell, David Arquette a Courteney Cox a mnoho dalších (ve většině případů téměř neznámých) teen herců.

Původně se premiéra očekávala již v říjnu roku 2010, díky problémů se scénářem se však odložila na 14. dubna roku 2011. První upoutávky zveřejnil v roce 2010 Spike TV Scream Awards a chvíli poté byl do světa puštěn také trailer. Očekávání roste a diváci se těší...

 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 kůtfhgiiohůisegfdrsyn kůtfhgiiohůisegfdrsyn | 16. února 2009 v 13:23 | Reagovat

hezký blog vřískot je můj oblíbený horor

2 Korelaine Korelaine | Web | 26. srpna 2010 v 16:28 | Reagovat

[1]: Vřískot je BBBBBBBESSSSSSSSSST§
PRostě nej nej nej!!!

3 Žralok Žralok | 25. února 2011 v 19:04 | Reagovat

Moc pěkně udělaný. Jen tak dál. Určitě si to dam do oblíbenejch a budu sledovat pravidelně :)

4 cocktail evening dresses cocktail evening dresses | E-mail | Web | 17. ledna 2013 v 10:34 | Reagovat

easy payday loans in Nevada Dominican Republic
http://www.movedress.com/evening-dress-function-occasion.html

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama